Dlaczego niektóre bajki dla dzieci są takie straszne?

Każdy z pewnością pamięta, jak kiedyś nie mógł zasnąć z powodu przerażającej historii, która w młodym umyśle pod wpływem wyobraźni ożyła i stała się niezwykle realistyczna. Dzieci jednak przede wszystkim nie lubią nudnych bajek. Chcą uczestniczyć w “dorosłym” świecie, czasem się bać, innym razem wzruszać i cieszyć się wraz z ich ulubionymi postaciami.

Dom soli i łez” również należy do tych nieco strasznych bajek, tyle że dla nieco starszych czytelników (https://www.taniaksiazka.pl/dom-soli-i-lez-craig-a-erin-p-1349965.html). Autorka dedykują swoją powieść przede wszystkim młodzieży, ale każdy dorosły zainteresowany dobrą fantastyką również będzie czerpał dużo przyjemności z tej lektury. Fabuła tej książki inspirowana jest baśnią “Stańcowane pantofelki”. Wpisuje się w popularny ostatnio nurt retellingu słynnych historii dla dzieci. Nowa, odświeżona wersja znanej historii jest jednak równie urzekająca.

Jak złamać klątwę ciążącą nad rodziną?

Książka “Dom soli i łez” opowiada historię dwunastu sióstr, które były przeklęte. Żyły one kiedyś szczęśliwie w pięknym nadmorskim zamku, tętniącym życiem, radością i śmiechem. Nie wiedziały, co to ból i rozpacz, bo poznały tylko dobrą stronę życia. Brzmi jak bajka, prawda? Jednak niespodziewanie tę krainę szczęśliwości nawiedziła śmierć i żałoba. Na wyspie zaczynają krążyć pogłoski, że to wszystko jest spowodowane klątwą, która ciąży nad rodziną.

Pod osłoną nocy dzieją się dziwne rzeczy. Coś sprawia, że siostry zamiast spać, wymykają się na potajemne bale, żeby tańczyć i się bawić. Czytelnicy śledzą całą historię z perspektywy Annaleigh, która jest drugą w kolejności spośród przeklętego rodzeństwa. Jest sceptyczną z natury i rozsądną dziewczyną. Dlatego zastanawia się, jaka siła przyciąga jej siostry, by tańczyć do białego rana. Obawia się, że nie jest to nic dobrego, choć również ona sama odczuwa potężne pragnienie. Próbuje się mu przeciwstawić i odwieźć siostry od nocnych eskapad.Młodej królewnie coraz trudniej jest zachować rozsądek, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny młodzieniec. Annaleigh nie wierzy w ciążącą nad jej rodziną klątwę, czy to jednak może ją uchronić przed złem?

Co zwycięży, zdrowy rozsądek czy dziewczęce pragnienia?

Dom soli i łez“, jak przystało na bestseller New York Timesa, nie zawodzi, książkę Erin A. Craig czyta się świetnie. Dzięki tej lekturze czytelnicy mogą przenieść się do czasów dzieciństwa, kiedy z zapartym tchem słuchali bajek na dobranoc, a nierealny, fantastyczny świat przenikał do ich snów.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Tags: